هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

انواع دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهری

دوربین مداربسته
دوربین مداربسته
انواع دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهری

دوربین‌های مداربسته (CCTV) دسته ای از دوربین‌ها هستند که معمولاً برای نظارت بر اماکن داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند و بسته به شرایط محیط انواع مختلفی دارند.از جمله طبقه بندی های متداول ,طبقه بندی دوربین های مداربسته براساس شکل ظاهری آنها می باشد.

دوربین های مداربسته از جهات مختلف دیگری چون نوع حسگر ، نوع سیگنال خروجی ، نحوهٔ انتقال تصاویر ، محل نصب و شکل ظاهری و نوع کاربردشان طبقه بندی میشوند .

ما در این مقاله به بررسی انواع دوربین مداربسته براساس شکل ظاهریشان میپردازیم .

دوربین های مداربسته به طور کلی از نظر شکل ظاهریشان به ۷ گروه طبقه بندی میشوند که عبارتند از :

  • دوربین بولت (CCTV Bullet)
  • دوربین دام (CCTV Dome)
  • دوربین اسپید دام (CCTV Speed Dome)
  • دوربین وایرلس (CCTV Wireless)
  • دوربین صنعتی (CCTV Box)
  • دوربین مینیاتوری (CCTV Miniature)
  • پانوراما (CCTV Fisheye)

دوربین بولت (CCTV Bullet)

دوربین مداربسته بولت جز دوربینهای مداربسته ضدآب است. دوربین بولت جز پرکاربردترین دوربین های محیط بیرونی هستند. نام بولت از واژه BULLET به معنای گلوله گرفته شده است که اشاره به شکل استوانه ای مانند این دوربینها دارد. گاها به دوربین مداربسته بولت دوربین مداربسته بالت نیز می گویند.

  • کاربرد دوربین مداربسته بولت

دوربین های بولت اغلب در محیط های خارجی و فضای آزاد نصب می شوند. معمولا از استاندارد IP66 و IP67 پشتیبانی کرده و در مقابل شرایط جوی نامساعد، مقاوم هستند. این دوربین ها را اغلب بر روی دیوار نصب می کنند. اما در زیر سقف نیز قابل نصب هستند.

دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهریر

دوربین دام (CCTV Dome)

دوربین دام یکی از انواع دوربین مداربسته است که در انگلیسی به معنای گنبد است. در واقع به دلیل شکل ظاهری گرد و گنبدی شکلشان به آنها دام می گویند. دوربین های دام در زیر سقف نصب شده و اغلب برای مصارف داخلی یا (Indoor) مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند از نوع آنالوگ HD یا تحت شبکه باشند.

  • کاربردهای دوربین دام

به دلیل نوع طراحی بدنه، این دوربین ها عموما در محیط های مسقف نصب می شوند. جنس بدنه این دوربین ها معمولا از پلاستیک بوده و بنابراین از مقاومت بالایی برخوردار نیستند. به همین دلیل بهتر است در معرض شرایط آب و هوایی بد قرار نگیرند و در محیط های داخلی نصب شوند. دوربین مداربسته دام گزینه مناسبی برای فضاهای داخل فروشگاهی، ادارات، پارکینگ منازل و مکان های عمومی، هتل ها، بیمارستان ها و … است.

دوربین مداربسته دام داهوا DH-HAC-HDW1200EMP-A

دوربین اسپید دام (CCTV Speed Dome)

دوربین اسپید دام (Speed Dome) یکی از قوی ترین دوربین های مداربسته جهت کنترل تردد و بررسی جزییات است. دوربین مدار بسته اسپید دام با نام هایی همچون دوربین گردان، دوربین PTZ مخفف Pan Tilt Zoom، دوربین چرخشی در بازار رواج دارد. این دوربین ها از نظر ظاهر مشابه دوربین های دام هستند، اما با این تفاوت که قابلیت چرخش دارند و بسیار پیشرفته تر می باشند.

دوربین اسپید دام برای چه مکان هایی مناسب است؟

کاربرد اصلی دوربین های اسپیددام معمولا در محیط های بزرگ است. زیرا این دوربین ها اغلب دارای زوم یا بزرگنمایی قدرتمندی هستند که می تواند مسافت های دور را تشخیص دهد.

یکی از قابلیت های دوربین مداربسته اسپیددام امکان برنامه ریزی آنها است. به این ترتیب که می توان دستور های لازم را در قسمت پریست (PRESET) آن تنظیم نمود که در هر زمان چه قسمتی از محیط را تصویربرداری کند.

به دلیل اینکه این دوربین ها این قابلیت را دارند که در تمام جهات بچرخند می توان از آنها در مکان هایی همچون معادن، کارخانجات بزرگ، چهارراه ها و میادین اصلی استفاده نمود.

دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهری

دوربین وایرلس (CCTV Wireless)

دوربین مداربسته بی سیم یا وایرلس (wireless) گروهی از دوربین های مداربسته هستند که انتقال تصاویر آنها از طریق امواج (رادیویی، wifi و…) صورت می گیرد. در واقع انتقال تصویر در این نوع دوربین ها بدون حضور کابل و سیم انجام می شود البته تامین برق این دوربین ها ممکن است از طریق سیم باشد. 

دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهری

دوربین صنعتی (CCTV Box)

دوربین مدار بسته صنعتی که به آن دوربین جعبه ایی یا دوربین باکس نیز گفته می شود شکلی به صورت جعبه دارد و در محیط های داخلی و فضای باز مورد استفاده قرار می گیرد. این دوربین مدار بسته مستطیلی شکل است و بدنه آن معمولا از فلز و پلاستیک ساخته شده است. این دوربین مدار بسته در فضاهای صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد و می توان آن را در فضاهای مسکونی نیز قرار داد.

 

دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهریمداربسته صنعتی

دوربین مینیاتوری (CCTV Miniature)

دوربین مداربسته مینیاتوری یا پینهول که با نام سوزنی نیز خوانده می شوند، دوربین های بسیار کوچکی هستند که می توان از آنها به عنوان دوربین مداربسته نیز استفاده نمود. این نوع از دوربین های مداربسته فاقد دید در شب IR بوده و برای فیلم برداری در شب مناسب نیستند. البته استفاده از دوربین مخفی یا جاسوسی ممکن است پیگردهای قانونی داشته باشد.

دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهری

پانوراما (CCTV Fisheye)

واژه “پانوراما ” در عکاسی، به معنی دید کلی از یک منطقه است و این قابلیت، در سیستم های امنیتی نظارت تصویری نیز بسیار پر اهمیت است. از نظر نحوه کارکرد دوربین مداربسته پانوراما می توان چنین توصیف کرد که این دوربین با کنار هم قرار دادن چند لنز و ترکیب تصویر آن ها با یکدیگر، یک تصویر پانورامیک تولید می کند.

این موضوع باعث می شود که برای تهیه یک تصویر کلی از محیط نیاز به حرکت دادن دوربین و تغییر زاویه لنز دوربین نیست. همچنین با استفاده از این دوربین نیاز به دوربین های چرخشی اسپید دام نیست و کیفیت تصاویر چنین دوربین هایی نیز از دوربین مداربسته چشم ماهی نیز بیشتر است.

دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهری

سخن آخر 

اگر شما به دنیال خرید و یا تجهیز اماکن خود به سیستم های نظارت تصویر و حفاظتی هستید شرکت هوشمند گستر کارن البرز در اینجا به شما کمک خواهد کرد تا بهترین دوربین مداربسته و تجهیزات را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید .

برای ارتباط با کارشناسان ما و بازدید و مشاوره ی رایگان بر روی تصویر زیر کلیک کنید 

ارتباط با واحد بازدید و مشاورهی رایگان (به صورت حضوری در محل )
همین الان دوربین مداربسته مدنظرت رو از فروشگاه خریداری کن